Ważna Informacja

tekst ważnej informacji

Trasa

Starachowicka Kolej Wąskotorowa ma swój początek w najstarszej części Starachowic (niegdyś odrębnego miasta) – Wierzbnika. Nad rynkiem góruje zabytkowy kościół p.w. św. Trójcy z ołtarzem ze Świętego Krzyża. W pobliżu – na os. Trzech Krzyży – znajduje się jeden lepiej z zachowanych cmentarzy żydowskich województwa świętokrzyskiego. W dalszej części miasta (przy linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Św.) znajduje się zespół dawnego Wielkiego Pieca mieszczący obecnie Muzeum Przyrody i Techniki.

Większa część trasy kolejki przebiega przez Puszczę Iłżecką, stanowiącą Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Po minięciu doliny Młynówki pierwszym przystankiem jest Lipie, przy którym znajduje się plac rekreacyjny z miejscami odpoczynku (grill) i węzeł szlaków. Lipie to śródleśna wieś o tradycjach patriotycznych (potyczki powstańców styczniowych, partyzantka podczas II wojny światowej).

W pobliżu Lipia znajduje się Dębowa Góra z okazałymi bukami, w pobliżu której można zobaczyć czarnego bociana. Z Lipia czarnym szlakiem można dojść do Rezerwatu Rosochacz (6 km szlakiem czarnym) – miejsca ochrony naturalnych wielogatunkowych drzewostanów porastających bagienne źródliska rzeki Świętojanki (ekspansja lasu na teren torfowiska niskiego).

W okolicach Zębca (nieczynne obecnie przystanki Łaziska lub Lubienia) warto zobaczyć pozostałości odkrywkowych kopalni piasków żelazistych, a wśród nich znajdujący się w sztucznej dolinie zbiornik wodny zwany “Płuczka”. W okolicach Zębca torowisko zbliża się do drogi krajowej nr 9 i dalej równolegle z nią prowadzi do Iłży.

Przy drodze nr 9 znajduje się osada Marcule, siedziba nadleśnictwa o tej samej nazwie. W 2007 roku zorganizowano Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum.

Po “wyjściu” z lasu kolejka przebiega przez Jasieniec (Pastwiska) i Błaziny Iłżeckie. Tu, nad Błazinką znajduje się największy obiekt inżynieryjny na trasie – żelbetowy most.

Iłża to stare miasto z XI wieku (obecnie grodzisko) i XIV wieku (obecna lokacja) charakteryzujące się zachowanym układem urbanistycznym z małomiasteczkową zabudową i zabytkowym kościołem farnym NMP. Nad miastem na wyniesieniu górują ruiny zamku Biskupów Krakowskich (ok. 1340 r.). Ze Starachowic do Iłży prowadzi żółty szlak turystyczny.

Więcej informacji o miejscowościach i okolicach, przez które przebiega kolejka zawartych jest na podstronach działu “Trasa”. Informacje te zostały podzielone na:

Poniżej znajduje się mapa linii. Po kliknięciu ściągniesz większą (rozmiar MB)

mapa Starachowickiej Kolei Wąskotorowej