Nowy Operator

W dniu 22 kwietnia 2008 roku w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Zarządem Powiatu Starachowickiego i Zarządem Stowarzyszenia Żuławskiej Kolei Dojazdowej z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim w sprawie prowadzenia Starachowickiej Kolei Wąskotorowej.

Umowę o współpracy podpisali Starosta Starachowicki Andrzej Matynia oraz Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego Waldemar Wrona jako przedstawiciele samorządu powiatowego i Dariusz Gliniecki Prezes Stowarzyszenia Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Podpisanie umowy o współpracy samorządu Powiatu Starachowickiego ze Stowarzyszeniem Żuławskiej Kolei Dojazdowej jest konsekwencją wypowiedzenia przez Zarząd Powiatu Starachowickiego umowy z dotychczasowym operatorem Starachowickiej Kolei Wąskotorowej – Fundacją Polskich Kolei Wąskotorowych, który nie wywiązywał się z przyjętych zobowiązań.

Zawarta umowa przewiduje uruchomienie przez nowego operatora połączeń kolejowych już od początku maja br. na trasie Iłża – Marcule Nadleśnictwo oraz od pierwszych dni czerwca br. na trasie Starachowice – Lipie.

Jak zapewnił Prezes Stowarzyszenia Dariusz Gliniecki podczas specjalnej konferencji prasowej działalność Stowarzyszenia jako operatora starachowickiej kolejki wąskotorowej nie będzie nastawiona na zysk lecz na działania mające zaspokoić oczekiwania społeczności lokalnej oraz samorządu powiatowego, a wszystkie ewentualne zyski z prowadzonej działalności będą przeznaczane na rozwój infrastruktury i podnoszenie jakości świadczonych usług. Z całą pewnością mogło by to pomóc w zakończeniu renowacji całej linii kolejki która łączy Starachowice i Iłżę (woj. mazowieckie). Ponowne połączenie obu miast linią kolejki wąskotorowej będzie możliwe po kompleksowym remoncie ok. 5 km torowiska.

źródło:
www.powiat.starachowice.pl