INFORMACJE (ciągle) W PRZYGOTOWANIU

Okolice Starachowic obfitowały na przestrzeni lat w szlaki wąskich torów. Materiały bibliograficzne jakie się do tej pory ukazały nie wyczerpują tematu. Poza skromnymi informacjami w lokalnych źródłach (przede wszystkim felietony Aleksandra Pawelca), zazwyczaj przy okazji opisywania tematu, przy którym kolejki funkcjonowały, pojawiły się dwa obszerniejsze opracowania:

Dwuczęściowy artykuł autorstwa Michała Zajferta w “Świecie Kolei” (nr 12 rok 2004 i nr 2 rok 2005).

Książka autorstwa Andrzeja Cygana pisana z punktu widzenia aktywnego turysty, lokalnego miłośnika starachowickiej kolejki. Ogólny zarys – koncepcja ww. opracowania dostępna jest na stronie turystycznej Powiatu Starachowickiego. Wydawnictwo jest od czasu do czasu wznawiane i dostępne w serwisie aukcyjnym Allegro.

Miłośnikom wąskotorówek i Starachowic prezentujemy dwie mapy, których autorem jest Marcin Bednarczyk. Na nich naniesiono jak przebiegały (uwaga: ogólnie na przestrzeni lat) linie kolejek wąkotorowych, w samym mieście i w powiecie. Mapy powstały w 2004/2005 roku i były już prezentowane w internecie (przed pewnymi uaktualnieniami) na stronach związanych ze Starachowicką Koleją Wąskotorową, a w ramach stałej wystawy “kolejkowej” na Wielkim Piecu.

Zapraszamy do obejrzenia klikając w poniższe miniatury.

Mapka kolei.

Mapka kolei