Starachowicka Kolej WÄ…skotorowa, zabytkowa kolej powstaÅ‚a w latach 50. XX wieku na zrÄ™bie systemu wÄ…skotorowych kolei przemysÅ‚owych, ma swój poczÄ…tek w najstarszej części Starachowic (niegdyÅ› odrÄ™bnego miasta) – Wierzbnika. Nad wierzbnickim rynkiem góruje zabytkowy koÅ›ciół p.w. Å›w. Trójcy z oÅ‚tarzem przeniesionym ze ÅšwiÄ™tego Krzyża. W pobliżu – na os. Trzech Krzyży – znajduje siÄ™ kolejny zabytek – jeden lepiej z zachowanych cmentarzy żydowskich województwa ÅšwiÄ™tokrzyskiego. W dalszej części miasta (przy linii kolejowej Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Åšw.) znajduje siÄ™ zespół dawnego zakÅ‚adu hutniczego – tzw. Wielkiego Pieca mieszczÄ…cy obecnie Muzeum Przyrody i Techniki.

Większa część trasy kolejki przebiega przez Puszczę Iłżecką, stanowiącą Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Po minięciu doliny Młynówki pierwszym przystankiem jest Lipie, przy którym znajduje się plac rekreacyjny z miejscami odpoczynku (wiaty oraz grill) i węzeł szlaków turystycznych. Lipie to śródleśna wieś o tradycjach patriotycznych (potyczki powstańców styczniowych, partyzantka podczas II wojny światowej).

W pobliżu Lipia znajduje siÄ™ DÄ™bowa Góra z okazaÅ‚ymi bukami, w pobliżu której można zobaczyć czarnego bociana. Z Lipia czarnym szlakiem można dojść do Rezerwatu Rosochacz (6 km szlakiem czarnym) – miejsca ochrony naturalnych wielogatunkowych drzewostanów porastajÄ…cych bagienne źródliska rzeki ÅšwiÄ™totojanki (ekspansja lasu na teren torfowiska niskiego).

W okolicach ZÄ™bca (nieczynne obecnie przystanki Łaziska lub Lubienia) warto zobaczyć pozostaÅ‚oÅ›ci odkrywkowych kopalni piasków żelazistych, a wÅ›ródd nich znajdujÄ…cy siÄ™ w sztucznej dolinie zbiornik wodny zwany “PÅ‚uczka”. W okolicach ZÄ™bca torowisko zbliża siÄ™ do drogi krajowej nr 9 i dalej równolegle z niÄ… prowadzi do Iłży.

Przy drodze nr 9 znajduje siÄ™ kolejna Å›ródleÅ›na osada – Marcule, siedziba nadleÅ›nictwa o tej samej nazwie. W 2007 roku zorganizowano Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum.

Po “opuszczeniu” lasu wÄ…skotorówka przebiega przez Jasieniec (Pastwiska) i BÅ‚aziny Iłżeckie. Tu, nad BÅ‚azinkÄ… znajduje siÄ™ najwiÄ™kszy obiekt inżynieryjny na trasie – żelbetowy most.

Iłża to stare miasto z XI wieku (obecnie grodzisko) i XIV wieku (obecna lokacja) charakteryzujące się zachowanym układem urbanistycznym z małomiasteczkową zabudową i zabytkowym kościołem farnym NMP. Nad miastem na wyniesieniu górują ruiny zamku Biskupów Krakowskich (ok. 1340 r.). Ze Starachowic do Iłży prowadzi żółty szlak turystyczny.

WiÄ™cej informacji o miejscowoÅ›ciach i okolicach, przez które przebiega kolejka zawartych jest na podstronach dziaÅ‚u “Trasa”. Informacje te zostaÅ‚y podzielone na:

Poniżej znajduje się mapa linii. Po kliknięciu w nią ściągniesz większą.

mapa Starachowickiej Kolei Wąskotorowej