Kolejkowo w bibliotece.

Światowy Dzień Książki

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach w ten dzień zaprosili na prelekcję – Drugie Ĺźycie kolejek wąskotorowych – atrakcja turystyczna

Odczyt poprowadził Andrzej Cygan, autor opracowania „Starachowickie kolejki wąskotorowe”. Gościem odczytu był Ireneusz Kuliński, działacz społeczny PTTK ze Skarżyska Kamiennej, autor książki „Z dziejów kolejek wąskotorowych w dobrach Radziwiłłów, Platerów i Wielowiejskich”.

Była okazja zaprezentowania książek o kolejkach wąskotorowych nie tylko osób zaproszonych, ale i innych wydawnictw, dostępnych w Starachowicach

Mimo pięknej pogody, pełni prac w ogrodach i na działkach, około sześćdziesięciu osób zasiadło na sali czytelni. Dominowali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pamiętający jeszcze kursowanie kolejki wąskotorowej do Iłży. Dlatego też po przedstawieniu rysu historycznego, z ciekawością słuchali o dalszych działaniach podjętych przez władze naszego powiatu celem połączenia obu zachowanych odcinków kolejki.

Z niecierpliwością oczekiwali na podanie daty uruchomienia przejazdów w tym roku jak również określenia zakończenia odbudowy całej trasy. Na pierwsze pytanie można będzie odpowiedzieć w ciągu tygodnia, choć wszystko wskazuje że kolejka pojedzie już maju.

Termin zakończenie odbudowy brakującego odcinka uzaleĹźniony jest od moĹźliwości pozyskiwania dotacji na ten cel. Pozostaje poprosić o cierpliwość i skorzystać z przygotowywanej oferty nowego operatora – jeden bilet na oba odcinki. Z Lipia do Marcul moĹźemy przejść lub przejechać rowerem za znakami szlaku żółtego i zielonego. PrzewĂłz rowerĂłw jest bezpłatny!!

Warto wspomnieć o dużym zainteresowaniu rekwizytami, nawet Pani Ania- Dyrektor biblioteki, pozowała w czapce kolejowej.

is_1p1010556

is_1p1010557

is_1p1010559

prelekcja_ik_i_a_c_019

prelekcja_ik_i_a_c_026

prelekcja_ik_i_a_c_033

prelekcja_ik_i_a_c_049