Obwodnica Iłży

Prawdopodobnie, po okresie zastoju (o budowie obwodnicy mówiło się od paru lat), rusza kontynuacja prac związanych z budową obwodnicy Iłży w ciągu drogi krajowej nr 9. Na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pojawiło się ogłoszenie dotyczące prac archeologicznych. Zawiera ono długo oczekiwaną przez miłośników wąskotorówek i okolicznych mieszkańców mapkę, która do tej pory nie była w internecie prezentowana. Poniżej przedstawiamy południowy fragment obwodnicy naniesiony na podkład mapowy Geoportalu.

Na odcinku Zębiec (stacja Lubienia) – Marcule – Pastwiska (stacja Jasieniec) – Błaziny, szlak Starachowickiej Kolei Wąskotorowej przebiega tuĹź przy drodze DK 9 (z małym oddaleniem przy Jasieńcu. Obwodnica Iłży ma być poprowadzona od strony zachodniej, więc kolidowałaby z rĂłwnoległym do drogi torem wąskotorĂłwki.

W miejscu „odgięcia” drogi od istniejącego przebiegu drogowcy zaprojektowali węzeł „Iłża Południe”. W ramach tego węzła przewidziano wiadukt nad drogą lokalną do starego przebiegu oraz nad przełoĹźonym i oddalonym torem wąskotorĂłwki.

iłżecka obwodnica

Na powyĹźszej mapce kolorem czerwonym oznaczono przebieg Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. W kolorze żółtym przebija się obecne połoĹźenie toru. Na większym odcinku obwodnicy planowana jest droga jednojezdniowa – z zachowaniem rezerwy terenu na drugą jezdnię.

Na odcinek związany z przełożeniem wykonano odpowiedni projekt branżowy. Jak na forum 750mm.pl wspomniał projektant przebudowywanego torowiska Piotr Peszek, odcinek ten będzie się charakteryzował następująco:

Cztery łuki R=200, Kp=12, h=30mm; jeden łuk R=1000, h=60mm. Przebieg w planie narzucili drogowcy… Pod wiaduktem drogowym zachowałem skrajnię transporterową. Nawierzchnia 49E1, na podkładzie drewnianym, przytwierdzenie typu K, tłuczeń 15 cm i 15 cm niesortu pod tłuczniem. Ma byc porzadnie i na lata . Ponadto 2 przejazdy kat. D. W sumie 2 km i 80 m nowego toru, natomiast 1 km i 900 m z hakiem toru starego pĂłjdzie na odbudowę Lipie-Marcule, takie sa załozenia, niezmienne od paru lat.

Mamy nadzieję, że tym razem nie będzie opóźnień w budowie obwodnicy i przebudowie torowiska. Niestety musimy się liczyć z sytuacją, że na czas budowy może być wstrzymane kursowanie od strony Iłży, w zależności od terminu i długości robót.