Nie ma chętnych na remont

Nie ma chętnych na remont torów starachowickiej wąskotorówki

Niestety kolejka wąskotorowa w tym roku nie ma szczęścia. Kilka miesięcy temu zostały zabezpieczone w budżecie środki na prace remontowe przy iłżeckim odcinku Starachowickiej Kolei Wąskotorowej – informuje Burmistrz Iłży Przemysław Burek.

Jak dodaje został dokonany przegląd torowiska przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami (toromistrz), później przygotowano informację o zakresie prac potrzebnych do realizacji. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa operator kolejki nie wyraził zgody na przewóz osób bez wykonania odpowiednich prac remontowych. Od tego momentu trwały poszukiwania firmy, która byłaby w stanie dokonać napraw. Niestety do tej pory Powiat Starachowicki oraz Gmina Iłża nie znalazły wykonawcy tego zadania. Ta sama sytuacja ma miejsce na odcinku Starachowice-Lipie, gdzie kolejka także nie kursuje z tego samego powodu.

Cały czas trwają rozmowy z kolejnymi firmami, do których są wysyłane zapytania. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się znaleźć wykonawcę prac na naszym odcinku i kolejka ruszy – podaje Burmistrz. Wszystko to wpływa na brak kursów na obu odcinkach. Jak informuje SKW z przyczyn technicznych pociągi Iłża – Marcule oraz Starachowice – Lipie nie kursują do odwołania.

źródło: InfoRail.pl


Starachowicka Kolej Wąskotorowa. Dlaczego nie kursuje w sezonie?

Do Redakcji portalu zadzwonił Czytelnik z pytaniem dlaczego w wakacje nie kursuje Starachowicka Kolej Wąskotorowa?

O odpowiedź poprosiliśmy rzeczniczkę Zarządu Powiatu Annę Ciesielską:

– Kolejka co roku wymaga przeglądów i napraw. Tym razem wystąpiły podmycia po wiosennych opadach deszczu. Pomimo trzech postępowań nie udało się podpisać umowy z wykonawcą prac. W pierwszym postępowaniu nie zgłosił się żaden wykonawca, a w dwóch kolejnych – rezygnowali oni przed samym podpisaniem umowy. Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnym wykonawcą. Kolejka nie przynosi zysku a tylko się bilansuje. Powiat nie ponosi więc strat w związku z zawieszeniem jej kursów – mówi Anna Ciesielska. 

źródło: Starachowice-Net.pl