Sezon 2021 rozpoczęty!

Z przyjemnością informujemy, po przezwyciężeniu trudności technicznych i formalnych wznowiliśmy kursy na odcinku Starachowice Wsch. Wąsk. – Lipie. Przejazd inauguracyjny odbył się w niedzielę 6 czerwca 2021 r. o godz 15:00. Ze względu na zainteresowanie, skład powrócił do Starachowic po drugą turę pasażerów. W Lipiu na gości czekało przygotowane ognisko, a także drezyny Klubu Drezynowego PTTK.

Kolejne przejazdy rozkładowe odbywać się będą w soboty i niedziele. Szczegółowa i aktualizowane informacje znajdują na stronie oferta

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom inauguracyjnego przejazdu za Waszą obecność i wsparcie utrzymania naszej linii kolejowej. Zasoby starachowickiej lokomotywowni wzbogacił wagon osobowy tzw. letniak przewieziony ze stacji Iłża. Wagon uatrakcyjni ofertę przewozową na odcinku Starachowice – Lipie, zapewniając dodatkowe 21 miejsc siedzących oraz przestrzeń bagażową do transportu rowerów czy wózków dziecięcych. Przede wszystkim zaś, podróż letniakiem pozwoli naszym podróżnym przeżyć całkiem inny zakres doznań niż tradycyjnym, zamkniętym wagonem. Ten rodzaj wagonu plenerowego zagościł na odcinku starachowickim po kilkunasty latach. Zatem kolejne kursy będą realizowane składem: Lokomotywa Lyd1 + wagon Bxhpi (zamknięty) + wagon letniak. Transport wagonu sprowadzonego ze stacji w Iłży był operacją logistyczną wymagającą użycia dźwigu i samochodowej lawety niskopodłogowej. Konieczność zastosowania tej formy transportu wymuszona została brakiem ciągłości naszej linii kolejowej, spowodowanej kradzieżami torowiska na liczącym 4 km odcinku linii, pomiędzy stacjami Lipie a Marcule. Z tego powodu, obecnie zmuszeni jesteśmy operować wyłącznie na odcinkach Starachowice-Lipie oraz Iłża-Marcule.

Przypominamy, że w trakcie budowy jest obwodnica Iłży, w ramach której wybudowany zostanie 2 km nowy odcinek toru. Niestety zakres i harmonogram budowy spowodował, że zarówno na starym, jak i nowym odcinku nie jest obecnie możliwe prowadzenie ruchu. Wznowienie ruchu kolejowego na odcinku Iłża – Marcule możliwe będzie po przekazaniu toru przez wykonawcę obwodnicy Iłży, które jest planowane na sierpień (ale może ulec opóźnieniu, czego byśmy nie chcieli). Należy również pamiętać, że organizacja przejazdów będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju i nałożonych obostrzeń, o czym będziemy informować, zarówno na stronie internetowej, jak też na profilach FB.